Сюжетно-рольові ігри
Консультація для батьків
«Важливість сюжетно-рольової гри у розвитку дитини»
Провідна діяльність у дошкільному віці — ігрова. Саме в грі діти набувають пізнавального, чуттєвого, емоційного досвіду, вчаться діяти за правилами, творчо мислити й швидко реагувати на зміну умов. Слушно говорять, що гра — це школа думки, почуттів і волі. В ігровій діяльності не лише проявляються, а й формуються й розвиваються психічні процеси: мислення, мовлення, увага, уява, пам’ять, воля; базові риси особистості: самостійність, товариськість, щирість, дружелюбність, доброта тощо.
Найхарактернішим видом ігрової діяльності дошкільнят є сюжетно-рольова гра, у якій вони моделюють і відтворюють своє бачення світу дорослих. Крім того, в таких іграх діти отримують можливість застосовувати набуті знання, вміння й навички на практиці, в ситуаціях, наближених до реального життя. Так, наприклад, граючи в «Лікарню», зображують лікаря, який лікує хворого пацієнта. У грі "Магазин” діти вправляються у лічбі, пізнають номінали грошей. У грі "Зоопарк” — закріплюють знання про диких тварин, правила поведінки в громадських місцях. У кожній сюжетно-рольовій грі діти вчаться спілкуватися, будувати стосунки зі своїми однолітками. Без такого досвіду дітям буде складно пристосуватися до шкільного життя, почуватися впевнено у товаристві однолітків.
Дуже важливо, що б в сім'ї дитини не забували про ігри, особливо, про сюжетно-рольові. У наш час – час нових технологій, батьки посадили дітей за комп'ютери і різні гаджети, забувши про гру – основу набуття життєвого досвіду кожної дитини. Адже соціалізація дитини закладається через гру, безпосередній контакт з предметами, людьми, тваринами. Комп'ютери та гаджети це теж частина нашого життя, але час, який діти дошкільного віку проводять за ними непропорційно великий в порівняння зі звичайною грою дітей в ляльки чи машинки. Дорослі ні в якому разі не повинні забувати, що їх завдання навчити дитину грати, а головне самим брати участь в дитячих забавах. Батьки дитини найважливіші і значні люди, які займаються тільки корисними і дійсно важливими справами. І для дитини буде дуже показовим ваша участь в грі з нею. Ви і самі отримаєте величезне задоволення, граючи в гру з вашою дитиною, не кажучи вже про вашого малюка. Саме участь мами і тата в грі нарівні з дитиною дає малюкові почуття «рівності» його і батьків, а значить їм можна довіряти.
Спостерігаючи за грою дитини, ви можете більше дізнатися про дитину. Ким вона вважає себе в суспільстві, в якій ролі себе визначає, як веде себе в тій чи іншій ситуації.
Батьки повинні допомагати дитині в грі, направляти її. Зовсім не обов'язково, що б дитина завжди вигравала або займала головні ролі під час гри. Треба дитині дати можливість навчитися спокійно ставитися до поразки, до не дуже важливої, на її думку, ролі в грі. Зате потім їй буде легше, коли в реальному житті вона виявиться в більш програшній ситуації, ніж інші, адже в житті це неминуче.
Спільні ігри дитини з батьками збагачують ігровий і моральний досвід дітей, підвищують їх емоційний настрій, позитивно впливають на адаптацію дітей у суспільстві, в нових колективах. А дорослих такі ігри з дитиною роблять їх ще ближчими, допомагають зрозуміти внутрішній духовний світ дитини, запити, потреби, а головне - допомагають краще вивчити характер своєї дитини, стати їй кращим другом. Хіба не це справжнє батьківське щастя. Шановні батьки, грайте зі своїми дітьми в сюжетно-рольові ігри, гра – не порожня забава! Будьте щасливі!